Cate panouri fotovoltaice sunt necesare pentru un aer conditionat

A alimenta un aparat de aer conditionat din panouri fotovoltaice este posibil si practic, dar numarul de panouri necesare depinde de mai multi factori tehnici. In randurile de mai jos gasesti un ghid pas cu pas, cu scenarii concrete pentru aparate de 9000, 12000 si 18000 BTU, atat pentru functionare doar ziua, cat si cu baterii pentru seara. Folosim date si repere din 2025–2026 si facem trimitere la surse precum PVGIS (Comisia Europeana), ANRE si IEA/IRENA pentru a ancora calculele in realitate.

Pe scurt, un aparat de 9000 BTU cu consum mediu de 600–800 W poate rula la pranz cu 3–5 panouri de ~400 Wp daca nu ai baterie, iar seturi de 5–7 panouri devin frecvente cand doresti autonomie mai larga si incarcare de baterii. Diferenta o fac iradiatia locala, pierderile de sistem si regimul real de utilizare.

De ce conteaza dimensionarea pentru un aparat de aer conditionat

Aparatele de aer conditionat moderne folosesc compresoare inverter si ating adesea SEER intre 6 si 8, ceea ce reduce varfurile de putere si netezeste consumul. Totusi, racirea este un consumator variabil si sezonier, cu varfuri in miezul zilei tocmai cand productia fotovoltaica este maxima. Aceasta sincronizare este un avantaj major: in iulie–august, multe zone din Romania au 5,0–5,8 kWh/m2/zi iradiatie globala pe suprafata orizontala, conform PVGIS 2026, suficient pentru a sustine racirea de peste zi cu un camp fotovoltaic corect dimensionat.

Un aspect cheie in 2025–2026 este ca modulele standard pentru rezidential au ajuns la 400–450 Wp cu randamente tipice de 20–22%, iar invertoarele on-grid sau hibride ating 96–98% eficienta. Potrivit IEA si IRENA, costurile modulelor au continuat tendinta de scadere din 2023–2024, mentinand sisteme rezidentiale in Europa la aproximativ 1000–1500 EUR/kWp, in functie de componente si montaj. In consecinta, dimensionarea nu este doar o chestiune de cate panouri incap pe acoperis, ci un echilibru intre puterea instantanee ceruta de AC, iradiatia locala, pierderile si buget.

Cum estimezi consumul real al aparatului tau

Primul pas este sa convertesti specificatiile comerciale intr-un profil energetic realist. Un AC de 9000 BTU (≈2,6 kW frigorific) consuma in medie 600–800 W in regim stabil, cu varfuri de 900–1000 W; pentru 12000 BTU (≈3,5 kW frigorific) media este 900–1200 W, iar pentru 18000 BTU (≈5,3 kW frigorific) te poti astepta la 1200–1800 W in sarcina. SEER intre 6 si 8 inseamna ca la o cerinta termica constanta, aparatul va modula puterea, reducand pornirile bruste. In zilele caniculare, factorul de utilizare (duty cycle) poate fi 60–90% intre orele 11:00–18:00, apoi scade seara. Aceste cifre trebuie insa corelate cu izolatia spatiului si temperatura setata.

Elemente cheie pentru estimare:

  • Noteaza puterea electrica nominala din eticheta (W) si intervalul real dat de producator.
  • Verifica SEER si clasa energetica: aparatele A++/A+++ au de obicei SEER 6,5–8,5 in 2025–2026.
  • Estimeaza orele efective de functionare la sarcina partiala pe zi, separat pentru pranz si seara.
  • Adauga o rezerva de 15–25% pentru valuri de caldura si zile innorate partial.
  • Include pierderi pe invertor si cabluri (3–8% cumulat) in bilantul de putere.

O metoda practica este sa folosesti un monitor de energie pe priza in cateva zile fierbinti si sa calculezi media pe intervale de 15 minute. Daca nu ai inca aparatul, este rezonabil sa planifici 700 W medie de lucru pentru 9000 BTU, 1100 W pentru 12000 BTU si 1600 W pentru 18000 BTU la orele de varf.

Cate panouri sunt necesare fara baterie (alimentare directa ziua)

Fara baterie, dimensionarea vizeaza sa acoperi cererea instantanee la orele cu productie maxima. In Romania, in iulie–august, un panou de 400–430 Wp orientat sud la 25–35° poate oferi in jur de 300–340 W AC instantaneu la pranz dupa pierderi (temperatura, invertor, cabluri), adica ~75–80% din Wp in conditii bune. Astfel, pentru un AC care cere 700 W la pranz, trei panouri pot fi suficiente in conditii ideale (3 x 320 W ≈ 960 W varf), dar o margine de 20–40% este recomandata pentru nori subtiri si incalzirea modulelor. De aceea, 4–5 panouri devin o alegere conservatoare pentru stabilitate.

Aplicand aceeasi logica: pentru 1100 W cerere, 4 panouri pot ajunge in conditii excelente, insa 5–6 panouri ofera confort operational; pentru 1600 W, 6 panouri sunt minima confortabila, iar 7–8 panouri stabilizeaza functionarea. PVGIS indica pentru sud-est in iulie aproximativ 5,5–5,8 kWh/m2/zi GHI, ceea ce sustine aceste valori. Pe masura ce treci spre septembrie, iradiatia scade, iar raportul panouri/putere AC creste; de aceea multi utilizatori aleg orientare usor sud-vest pentru a valorifica dupa-amiaza, cand aparatul munceste intens.

Cate panouri sunt necesare cu baterie (functionare extinsa si seara)

Cu baterie, obiectivul este dublu: sa rulezi AC-ul ziua si sa inmagazinezi energie pentru orele de seara. O cerinta tipica: 3–4 ore de racire seara la 700–1100 W inseamna 2,1–4,4 kWh. O baterie LiFePO4 48 V 100 Ah are ~4,8 kWh brut, cu 80–90% utilizabil (3,8–4,3 kWh). Daca vrei 3,5 kWh utili pentru seara, iar pierderile de ciclu (invertor + charger) sunt ~10–15%, trebuie sa incarci circa 4,0 kWh in timpul zilei doar pentru baterie, peste energia consumata in timp real de AC. La 6 ore de productie relevanta, asta inseamna un plus de ~700 W AC mediu dedicat incarcarii, adica inca 2–3 panouri de 400+ Wp peste minimul pentru functionarea directa.

Configuratie recomandata pe scurt:

  • Pentru 9000 BTU: 5–7 panouri de 400–430 Wp, baterie 4–5 kWh utilizabili, invertor hibrid de 2–3 kW.
  • Pentru 12000 BTU: 6–8 panouri, baterie 5–7 kWh utilizabili, invertor 3–4 kW.
  • Pentru 18000 BTU: 8–10 panouri, baterie 7–10 kWh utilizabili, invertor 4–5 kW.
  • Rezerva suplimentara de panouri daca acoperisul permite, pentru zile partial innorate.
  • Management termic: temperatura de setpoint 25–26°C reduce semnificativ energia ceruta.

Aceste valori se bazeaza pe iradiatia de varf a verii. In mai si septembrie, aceleasi sisteme raman functionale, insa autonomia de seara scade usor fara marirea campului PV. In plus, pierderile pe cabluri si optimizatoare pot adauga 1–3% fiecare, merita luate in calcul.

Dimensionarea invertorului, cablurilor si sigurantelor

Invertorul trebuie sa poata livra puterea maxima ceruta de AC si simultan sa incarce bateria (daca este hibrid). Pentru un AC de 1100 W si incarcare de 700–1000 W, alege minimum 2,5–3 kW putere continua pe invertor. Eficienta tipica de 96–98% la invertoarele moderne reduce pierderile, insa ventilatia si temperatura ambientala pot afecta performanta. In curent continuu, sectiunea cablurilor se dimensioneaza la curentul maxim al stringului, cu cadere de tensiune recomandata sub 1,5–2% pe traseu. Sigurantele DC si intrerupatoarele-separator sunt obligatorii pentru siguranta si mentenanta.

Checklist tehnic esential:

  • Invertor on-grid sau hibrid cu putere nominala adecvata si curent de incarcare al bateriei suficient.
  • Protectii DC: sigurante pe fiecare string, descarcatoare de supratensiune, intrerupator-separator.
  • Protectii AC: sigurante automate si diferentiale conform normativelor locale.
  • Cabluri dimensionate la curent si temperatura, cu conectica MC4 certificata.
  • Impartirea stringurilor pentru a limita efectul de umbrire si a respecta tensiunea MPPT.

In 2025–2026, multe invertoare hibride rezidentiale ofera 2 MPPT-uri independente, utile cand ai acoperisuri cu pante diferite. Acolo unde exista risc de umbrire partiala, optimizatoarele pe modul pot stabiliza productia, insa cresc costul cu 5–10% si adauga pierderi marginale.

Scenarii de calcul pentru 9000, 12000 si 18000 BTU

Scenariul A, 9000 BTU, fara baterie: consum vizat 700 W la pranz. Daca un panou de 420 Wp livreaza ~320 W AC in varf, 3 panouri dau ~960 W. Functioneaza, dar fara rezerva. Recomandare: 4–5 panouri (1,7–2,1 kWp), care acopera si variatiile meteo usoare. Scenariul B, 9000 BTU, cu baterie 4 kWh utilizabili si 3 ore seara (≈2,1 kWh): set de 5–6 panouri si invertor hibrid 2–3 kW pentru a rula AC si a reumple bateria in aceeasi zi.

Scenariul C, 12000 BTU, fara baterie: tinta 1100 W. Minimul rezonabil este 4 panouri, insa 5–6 panouri (2,0–2,5 kWp) reduc riscul de intreruperi. Cu baterie 5–7 kWh utilizabili pentru 3–4 ore seara, mergi la 6–8 panouri si invertor 3–4 kW. Scenariul D, 18000 BTU: 1600 W la orele de varf cere 6 panouri ca prag minim, dar 7–8 panouri aduc stabilitate; cu baterie 7–10 kWh pentru autonomie, 8–10 panouri si invertor 4–5 kW sunt recomandate.

Aceste scenarii sunt in acord cu iradiatia medie de vara indicata de PVGIS si cu performantele actuale ale modulelor. In practica, orientarea sud-vest poate imbunatati confortul dupa-amiaza cand sarcina termica este maxima, iar o usoara supradimensionare a campului PV scade ciclurile profunde ale bateriei, marindu-i durata de viata.

Productia reala in Romania: iradiatie, sezon, pierderi

Romania beneficiaza de un regim solar favorabil vara: conform PVGIS (instrument al Comisiei Europene actualizat constant), sud-estul si Campia Romana ating frecvent 5,5–5,8 kWh/m2/zi GHI in iulie, in timp ce zonele vestice si centrale afiseaza 4,8–5,4 kWh/m2/zi. Aceste valori se traduc in 4,5–6,5 ore echivalente de soare plin pe zi in mijlocul verii. Rata de capacitate anuala pentru rezidential se situeaza tipic la 13–17%, dar accentul nostru este pe perioada de varf cand ruleaza AC-ul. Pierderile de sistem (temperatura, mismatch, murdarie, invertor, cabluri) cumuleaza adesea 15–25% in regim real.

Factori care reduc productia efectiva:

  • Temperatura panourilor: la +45–60°C pe celula, pierderea poate depasi 10% fata de STC.
  • Deviatia de la sud si unghiul de inclinare nepotrivit sezonului.
  • Umbre partiale de la cosuri, antene, copaci sau cladiri.
  • Murdarie si depuneri; spalarea sezoniera poate recupera 2–5% productie.
  • Pierderi electrice: 2–4% cabluri, 2–4% MPPT/invertor, 0–3% optimizatoare.

Intelegerea acestor factori explica de ce recomandam 20–40% rezerva la numarul de panouri fata de un calcul strict pe putere nominala. Astfel, AC-ul ramane alimentat stabil in orele critice, iar bateria se incarca suficient pentru seara fara a depinde exclusiv de un cer perfect senin.

Buget, randament si cadrul de reglementare

La nivel de costuri, in 2025–2026 sistemele rezidentiale se incadreaza frecvent la 1000–1500 EUR/kWp instalat, in functie de echipamente si complexitatea montajului. Un pachet de 2,5 kWp (6 panouri de 420 Wp) cu invertor hibrid si baterie de ~5 kWh poate ajunge la 4000–7000 EUR, variind cu brandul si accesoriile (optimizatoare, structuri speciale). Randamentul economic depinde de tariful la energie si de cat timp rulezi AC-ul pe solar. Daca electrica rezidentiala este intre ~0,6 si 1,2 lei/kWh, economiile pe vara pot fi consistente, iar utilizarea bateriei in restul anului pentru sarcini de seara imbunatateste amortizarea.

Aspecte de reglementare si bune practici:

  • Conform ANRE, regimul prosumatorilor permite livrarea excedentului in retea, cu decontare la preturi stabilite prin contract si reglementari in vigoare; verifica ultimele ordine si conditiile furnizorului tau.
  • Respecta normativele de conectare la retea si cere aviz tehnic; montajul trebuie realizat de firme autorizate.
  • Pastreaza documentatia de conformitate (CE, declaratii) pentru module, invertor si baterii.
  • Planifica mentenanta: verificari anuale ale conexiunilor si curatarea panourilor.
  • Optimizeaza consumul: seteaza temperaturi de 25–26°C, foloseste jaluzele si etanseaza ferestrele pentru a reduce cererea.

IEA si IRENA raporteaza in continuare scaderi ale costurilor si cresterea eficientei modulare, ceea ce favorizeaza proiecte mici dedicate unor consumuri specifice, precum racirea. In Romania, combinatia dintre varf de productie solara si varf de cerere pentru AC permite dimensionari relativ compacte, in jur de 1,7–2,5 kWp pentru un aparat standard, crescand la 3–4 kWp cand urmaresti autonomie extinsa cu baterii si siguranta in zile variabile.

Recomandari rapide pentru a alege numarul potrivit de panouri

Rezuma totul intr-un set de pasi clari. Stabileste consumul mediu al AC-ului in zilele cele mai calde (700 W, 1100 W sau 1600 W in functie de BTU). Apoi alege daca vrei doar functionare la pranz sau si autonomie seara. Inmulteste consumul tintit cu o rezerva de 20–40% pentru a acoperi nori si pierderi termice, si imparte la 300–340 W AC per panou in varf (pentru module de 400–430 Wp). Rotunjeste in sus si verifica bugetul si spatiul disponibil. Daca acoperisul permite, supradimensionarea usoara a campului PV este cea mai eficienta asigurare impotriva variatiilor meteo.

Pasi de urmat:

  • Stabileste BTU si estimeaza W mediu in varf (9000: ~700 W; 12000: ~1100 W; 18000: ~1600 W).
  • Decide prezenta bateriei si autonomia dorita (ore de seara).
  • Calculeaza panourile: W ceruti / 320 W ≈ numarul minim; adauga 20–40% rezerva.
  • Alege invertorul la putere continua adecvata (2–5 kW dupa caz) si MPPT compatibile.
  • Verifica iradiatia locala in PVGIS si ajusteaza pentru orientare/inclinare.

In final, pentru un aparat uzual de 9000 BTU, te astepta la 4–5 panouri fara baterie si 5–7 cu baterie; pentru 12000 BTU, 5–6 fara baterie si 6–8 cu baterie; pentru 18000 BTU, 6–7 fara baterie si 8–10 cu baterie. Aceste intervale reflecta performanta tehnologiei din 2025–2026 si conditiile de iradiatie tipice din Romania, confirmabile prin instrumente precum PVGIS si prin regulile de proiectare recomandate de industrie.

Costache Cristian Dinu

Costache Cristian Dinu

Sunt Cristian Dinu Costache, am 41 de ani si profesez ca analist de mediu. Am absolvit Facultatea de Stiinte ale Mediului si am lucrat in proiecte nationale si internationale care au vizat evaluarea impactului activitatilor umane asupra ecosistemelor. Experienta mea include elaborarea de rapoarte de mediu, monitorizarea calitatii aerului si apei, dar si consilierea institutiilor si companiilor pentru implementarea unor politici sustenabile. Am invatat ca analiza riguroasa si obiectivitatea sunt esentiale pentru a oferi solutii viabile.

In afara activitatii profesionale, imi place sa fac drumetii, sa particip la actiuni de plantare si sa citesc articole stiintifice despre schimbarile climatice. Cred ca rolul unui analist de mediu este sa fie puntea dintre stiinta si societate, oferind informatii clare care pot contribui la protejarea planetei.

Articole: 370