AcasăUncategorizedCat dureaza un meci de fotbal

Cat dureaza un meci de fotbal

-

Durata unui meci de fotbal

Meciul de fotbal este unul dintre cele mai populare sporturi din lume. Meciul de fotbal este un joc spectaculos, captivant si foarte interesant, care se bucura de o mare popularitate. Cum dureaza un meci de fotbal si cate minute este necesar sa joace?

Regulile oficiale ale duratai meciului

Potrivit regulilor oficiale ale duratai meciului de fotbal, durata unui meci de fotbal este de 90 de minute. Aceasta perioada se imparte in doua reprize de 45 de minute, cu o pauza de 15 minute intre ele. Durata meciului se poate prelungi cu perioade suplimentare (cunoscute sub numele de prelungiri sau „overtime”), daca este necesar pentru a ajunge la un rezultat. Aceste perioade suplimentare pot varia de la un meci la altul si pot varia de la 5 minute la 30 de minute. In cazul in care nu se obtine un rezultat dupa toate prelungirile, se poate recurge la o serie de penalty-uri pentru a decide soarta meciului.

Durata meciurilor amicale si de cupa

Durata meciurilor de fotbal difera in functie de competitie. In meciurile amicale sau in meciurile de cupa, durata meciului de fotbal poate fi mai scurta decat cea regulamentara, in functie de structura competitiei sau de regulile de joc ale acelei competitii. De exemplu, in cazul meciurilor amicale sau in cazul meciurilor de cupa, durata meciului poate fi de 60 de minute sau mai putin. Cu toate acestea, durata unui meci de fotbal in competitiile internationale este de obicei 90 de minute.

Durata meciurilor de juniori

De asemenea, durata meciurilor de fotbal difera si in functie de varsta jucatorilor. Pentru meciurile de juniori, durata meciului de fotbal poate fi ajustata in functie de varsta jucatorilor si de nivelul de dezvoltare a acestora. De exemplu, in cazul jucatorilor cu varsta sub 12 ani, durata meciului de fotbal poate fi de 60 de minute, in timp ce in cazul jucatorilor cu varste cuprinse intre 12 si 16 ani, durata meciului poate fi de 75 de minute. Durata meciurilor de juniori poate fi adesea influentata si de regulile federatiei nationale de fotbal.

Durata meciurilor intre echipe nationale

Cele mai citite articole

Durata meciurilor de fotbal difera si in functie de echipa nationala care participa la meci. De exemplu, in cazul meciurilor dintre echipe nationale, durata meciului poate fi mai mare decat in cazul meciurilor organizate la nivel domestic sau de cupa. De exemplu, in cazul meciurilor dintre echipe nationale, durata meciului poate fi de 110 de minute, cu doua reprize de 55 de minute si o pauza de 15 minute intre ele.

Durata meciurilor profesionale

In cazul meciurilor profesionale, durata meciului de fotbal poate fi adesea prelungita. De exemplu, in cazul unui meci profesionist de fotbal, durata meciului poate varia intre 90 de minute si 120 de minute, cu doua reprize de 45 de minute sau 60 de minute si o pauza de 15 minute intre ele.

Durata meciurilor inregistrate in istorie

Durata meciului de fotbal a fost intotdeauna ajustata in functie de competitie si de regulile federatiei nationale de fotbal. Unele dintre cele mai lungi meciuri de fotbal din istorie au durat mai mult de patru ore. Cel mai lung meci de fotbal din istorie a fost un meci de cupa intre echipele British Argyle si Barnstaple United, din Devon, Anglia, in 1921. Meciul s-a incheiat cu un scor de 3-2 si a durat aproximativ 8 ore si 30 de minute. Acesta este cel mai lung meci de fotbal din istorie.

Concluzie

In concluzie, durata unui meci de fotbal poate varia in functie de competitie, regulile federatiei nationale de fotbal si varsta jucatorilor. In cazul meciurilor profesionale, durata meciului poate fi prelungita la 110 minute sau chiar la 120 de minute. Cele mai lungi meciuri de fotbal din istorie au durat mai mult de 8 ore, dar durata unui meci de fotbal regulamentar este de 90 de minute.